Ana Sayfa

    "Yabgu" Nihat YİĞİT Kimdir?
 
  Malazgirt savaşı (1071)’ nın ardından Anadolu’nun büyük bir kısmına hakim olan Selçuklu Devleti’nin parçalanmasıyla 14. Asrın başlarında Alişiroğulları olarak da bilinen ALPŞAR (Afşar) boyundan Germiyanoğulları, Kütahya’ ya yerleşmiş, 14. Asrın başlarında ise Simav’ı da ele geçirmişler ve buralara da ALPŞAR  (Afşar) boyları yerleşmişlerdir.

    Germiyanoğlu Süleyman Şah ölünce yerine oğlu II. Yakup Bey geçti. Onun da vefatından sonra vasiyeti üzerine 1429’da  Simav  ve  çevresi,  merkez  Kütahya  ile  birlikte  Osmanlı idaresine girmiştir.

    Germiyanoğlu emirlerinden Hisarbey, adını Simav’ın Hisarbey köyüne vermiştir. Köyde ALPŞAR boyuna bağlı ŞALGAMLI TÜRKMENLERİ ile Danişmentli aşiretine bağlı Kabaklı/Kabaklarlı Yörükleri meskûndur. Ancak köye ALPŞAR boyundan ŞALGAMLI TÜRKMENLERİ hakimdir.


Alpşar Onganı


     ŞALGAMLI TÜRKMENLERİ, OĞUZLARIN, BOZOK kolundan, YILDIZHAN’ın soyundan, ALPŞAR boyundan gelirler. 21 Haziran 1934 yılında soyadı kanunun çıkmasıyla YİĞİT soyadını almışlardır.

 Bilinen ataları aşağıdaki gibidir;

 Alpşar Şalgamlı Ali ,  1867 (Kütahya, Simav, Hisarbey),

 Alpşar Şalgamlı Mahmut,  1887-1943 (Kütahya, Simav, Hisarbey),

 Alpşar Şalgamlı Osman YİĞİT,  1910-1982 (Kütahya, Simav, Hisarbey - Eşi Nazife, Kazan Tatarlarındandır.),

 Alpşar Şalgamlı İsmail YİĞİT, 1931-2004 (Kütahya, Simav, Hisarbey),

  Alpşar Şalgamlı Nihat YİĞİT (Manisa, Salihli);
 
4 Haziran 1961 yılında, Manisa ilinin Salihli ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Salihli' de tamamladı. 1979 yılında İstanbul Hava Harp okulunu ve Bursa veteriner fakültesini kazandı. Siyasi olaylar nedeniyle üniversite tahsili yapmayıp, Avrupa' ya gitti.

  1981 yılında Avrupa'dan döndü İstanbul'a yerleşti. İstanbul' da, Günay Restorant, Sinema Sevenler Derneği, Taksim Sanat Evi ve Bir Holdingin güvenliğinden sorumlu oldu. Ayrıca Spor kulüpleri açarak, savaş sanatlarında mesleğini icra etti.

    1982 yılında hocası merhum Ferhat ÖZSERT'in yönlendirmesiyle sinemada Sayın Cüneyt ARKIN'ın 3 filminde oynadı. Daha sonra baş rol tekliflerini değerlendirdi ve 7 baş rol film gerçekleştirdi. Sinemada düşündüğü projelerini gerçekleştiremeyeceği ve mesleğinde ilerlemesini tamamlayamayacağı düşüncesiyle sinemayı bıraktı ve 1990 yılında uzak doğuya gitti.

    1995 yılı Nisan ayında uzak doğudan döndü ve Ankara' ya yerleşti.Ankara Büyükşehir Belediyesi Spor kulübünde göreve başladı. 1998 yılında buradaki görevinden ayrıldı ve kendi spor kulübünü açtı.

  2009 yılında Ankara'dan ayrıldı, Karabük ilinin Safranbolu ilçesine yerleşti. Kunantay Hamza ve Mugantay İsmail adında iki oğul, Ecem, Meryem Ayşegül ve Bengisan adında da 3 kız babasıdır. Safranbolu' da savaş sanatları üzerine çalışmalarını yoğunlaştırdı. Hala Safranbolu' da yaşamaktadır.

   


Eşi, Güzin KANTÜRK YİĞİT hanım efendi

 

Oğulları Kunantay Hamza ve Mugantay İsmail YİĞİT

Büyük kızı Ecem YİĞİT

Küçük kızları Meryem Ayşegül ve Bengisan YİĞİT

1962 yılı annesi, atası ve bebekliği.

Kardeşleri O.Nail ve Emine YİĞİT